US Vice President Kamala Harris speaks at the Constitutional Convention of the UNITE HERE hospitality union in New York on June 21, 2024. (Photo by ANGELA WEISS / AFP)

Reuters: Kamala Harris alternativa e parë për të zëvendësuar Biden

Zëvendëspresidentja e Shteteve të Bashkuara Kamala Harris është alternativa e parë për të zëvendësuar presidentin amerikan Joseph Biden, nëse ai vendos të përfundojë fushatën e tij të rizgjedhjes, shkruan Reuters, duke cituar shtatë burime nga fushata Biden, Shtëpia e Bardhë dhe Komiteti Kombëtar Demokratik.


Dueli televiziv i kohëve të fundit i Biden me rivalin republikan Donald Trump ka shkaktuar një valë paniku mes demokratëve se presidenti amerikan nuk është “i përshtatshëm” mjaftueshëm për një mandat të dytë.

Disa demokratë me ndikim filluan një iniciativë për të gjetur alternativa ndaj kandidaturës së Biden, përveç Kamala Harris, dhe këta mund të jenë guvernatorët Gavin Newsom nga Kalifornia, Gretchen Whitman nga Michigan ose Josh Shapiro nga Pensilvania.

Nëse Kamala Harris, 59 vjeç, do të ishte kandidatja e Partisë Demokratike, ajo do të merrte përsipër paratë e mbledhura për fushatën dhe infrastrukturën e Joseph Biden, sipas burimeve.

Ai është fytyra më e njohur ndër alternativat e mundshme dhe ka rezultatet më të mira të hulumtimit të opinionit publik mes demokratëve, shtojnë ata.

Në një sondazh të Reuters/Ipsos të publikuar të martën, Harris pason Trump me një pikë përqindje, 42 për qind në 43 për qind, me një diferencë gabimi prej 3.5, duke e treguar atë po aq të fortë sa Biden.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Gjithçka që dihet deri më tani për atentatin ndaj Trumpit

PreshevaPRESS

Gjykata Ndërkombëtare Penale kërkon fletarrestime për kryeministrin izraelit dhe liderin e Hamasit

PreshevaPRESS

Zyrtari i OKB: Mund të duhen 14 vjet për ta pastruar Gazën nga rrënojat

PreshevaPRESS