Skenat e tmerrshme nga spitali në Gaza, mes të vrarëve edhe të afërm – gazetari i BBC-së shpërthen në lot

Gazetari arab i BBC-së, Adnan Elbursh dhe një kameraman ishin dëshmitarë të skenave të tmerrshme në spitalin Al Shifa në Gaza. Ata filmuan skena tronditëse nga brenda spitalit ku janë strehuar qindra viktima të sulmeve izraelite.


Në raportin e tyre, të dy u shkatërruan kur zbuluan se anëtarët e familjes, miqtë dhe fqinjët e tyre ishin mes viktimave.

“Në mesin e të vdekurve dhe të plagosurve, kameramani im Mahmoud pa mikun e tij Malik. Ai arriti të mbijetonte, por familja e tij jo”, tha Elbursh.

Gazetari, i cili nuk i fsheh dot lotët, tha se ka përjetuar një nga ditët më të vështira të jetës dhe se ka parë gjëra që nuk do të mund t’i harrojë kurrë.

“Spitalit i mungon hapësira për shkak të numrit të madh të viktimave. Të vdekurve u mohohet dinjiteti, ndërsa të plagosurit mbeten në dhimbje”, tha Elbrush.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Gjykata Ndërkombëtare Penale kërkon fletarrestime për kryeministrin izraelit dhe liderin e Hamasit

PreshevaPRESS

Zyrtari i OKB: Mund të duhen 14 vjet për ta pastruar Gazën nga rrënojat

PreshevaPRESS

Lituania mbështet idenë e dislokimit të armëve bërthamore të NATO-s në Poloni

PreshevaPRESS