PreshevaPRESS

Pse hurmat janë shumë të shëndetshme?

Foto: Shutterstock

Hurmet janë frut që konsiderohet një thesar i vërtetë i vitaminave, ato janë të shkëlqyera për të rriturit, por edhe për fëmijët, dhe për shkak të ndikimit të tyre në shëndet, ekspertët gjithashtu e rekomandojnë atë.


Hurmat rriten në shumë rajone tropikale të botës. Në varësi të shumëllojshmërisë, hurmat e freskëta janë mjaft të vogla, dhe ngjyrat variojnë nga e kuqja e ndezur në të verdhën e lehtë.

Përveç një sasie të konsiderueshme fibrash, ato përmbajnë edhe disa vitamina dhe minerale të rëndësishme. Ushqimet e pasura me fibra shpesh rekomandohen për shëndet të mirë të zorrëve dhe janë një zgjedhje perfekte gjatë agjërimit. Fibrat mund të jenë të dobishme edhe për kontrollimin e sheqerit në gjak.

Hurmat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë që janë të rëndësishëm në luftimin e sëmundjeve. Krahasuar me lloje të ngjashme të frutave, të tilla si fiqi dhe kumbullat e thata, hurmat përmbajnë sasinë më të lartë të antioksidantëve.

Një arsye tjetër për konsumimin e këtij fruti të shëndetshëm është aftësia e tij për të përmirësuar shëndetin e trurit tonë dhe funksionet e tij.

Sipas Healthline, kërkimet laboratorike kanë zbuluar se hurmat janë të dobishme për uljen e shënjuesve inflamatorë që shkaktojnë sëmundjen e Alzheimerit.

Një studim mbi kafshët tregoi se minjtë që ushqeheshin me ushqim të përzier me hurma kishin ndjeshëm memorje dhe aftësi për të mësuar, krahasuar me ata që nuk i hanin ato.

Karakteristikat e mundshme të hurmave që forcojnë trurin i janë atribuar përmbajtjes së tyre të antioksidantëve që dihet se zvogëlojnë inflamacionin.

Hurmat janë një ëmbëlsues i shkëlqyeshëm natyral dhe një alternativë e shkëlqyeshme e shëndetshme për sheqerin. Ato janë një burim i fruktozës, një lloj sheqeri natyral që gjendet në fruta. Është e rëndësishme të theksohet se, megjithëse hurmat kanë shumë fibra dhe lëndë ushqyese, ato janë akoma mjaft të larta në kalori dhe është mirë që të konsumohen në mënyrë të moderuar.

Gjithashtu e rëndësishme është të përmendet ndikimi i këtij fruti në shëndetin e kockave, për shkak të përmbajtjes së tij të pasur me minerale, përfshirë fosfor, kalium, kalcium dhe magnez, të cilat parandalojnë sëmundje të tilla si osteoporoza.

Studime të shumta deklarojnë ndikimin e këtij fruti në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak, përmirësimin e pamjes dhe ngushtësinë e lëkurës falë vitaminave C dhe D, dhe ato gjithashtu ndihmojnë në humbjen e peshës.

Hurmat shpesh kombinohen me ushqime të tjera, siç janë bajamet dhe gjalpi i arrave. Ky frut është shumë ngjitës, gjë që e bën atë të dobishëm si lidhës për lloje të ndryshme të ëmbëlsirave, veçanërisht ato që nuk kërkojnë pjekje.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Parashikimi i motit për ditën e sotme

PreshevaPRESS

52 vite kushtuar zanatit të samarxhiut, njihuni me mjeshtrin nga Korça

PreshevaPRESS

Për herë të parë në histori, Kina ia kalon SHBA-ve për pasanikë

PreshevaPRESS