PreshevaPRESS

Gjashtë këshilla për të përmirësuar gjumin

Sipas statistikave të raportuara nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, rreth 30% në 40% e burrave dhe grave bëjnë më pak se shtatë orë gjumë natën.


Rreth një e treta e të rriturve pa dashje ranë në gjumë gjatë ditës për 1 muaj , dhe më shumë se 41 mijë njerëz vriten basi bien në gjumë në veturë çdo vit, transmeton lajmi.net.

Këto janë statistika mjaft të frikshme, por përfundimisht nuk janë befasuese.

Ushtrimi në fillim të ditës.

Pa marrë parasysh moshën tuaj, është e rëndësishme të bëni stërvitjen një përparësi, pasi ajo siguron një numër përfitimesh të ndryshme duke përfshirë përmirësimin e cilësisë tuaj të gjumit.

Mos e përdorni alkoolin.

Sigurisht, një pije ose dy para gjumit mund të ju ndihmojë të bini në gjumë, por gjithashtu do t’ju bëjë ju të zgjoheni të shqetësuar brenda disa orësh dhe/ose do të jeni zgjuar para kohës tuaj normale të fillimit.

Mos shiko TV.

Kjo do të thotë që ju duhet të mbani TV-në dhe kompjuterin dhe celularin tuaj jashtë vëmendjes. Edhe një herë, drita nga këto objekte mund të zvogëlojë nivelin e melatoninës, shkruan holistic living tips.

Bëni një sy gjumë gjatë ditës.

Një sy gjumë i shkurtër (10-20 minuta) gjatë mesit të ditës mund të jetë i dobishëm nëse jeni vërtet i lodhur dhe ndjeheni sikur do të bini në gjumë në tryezën tuaj ose pas timonit. Sidoqoftë, një sy gjumë para darkës mund të përmirësojë aftësinë tuaj për të rënë në gjumë në kohën tuaj optimale.

Medito para gjumit.

Meditimi është një mjet i fuqishëm për të ndihmuar në çlodhjen e mendjes tuaj dhe pastrimin e të gjitha mendimeve dhe shpërqendrimeve.

Bëni seks

Nuk është sekret që të bësh seks mund të të bëjë të lodhur dhe të lehtësosh stresin. Këto janë dy përbërës thelbësorë për gjumë të shëndetshëm. Për burrat, seksi lëshon gjithashtu hormonet. Pas një orgazmi që promovon gjumin, përjetoni relaksimin dhe uljen e niveleve të ankthit.

ARTIKUJT E NGJASHËM

S’ka më temperatura verore, moti pritet të ndryshojë

PreshevaPRESS

Xhenxhefil, Karrota, Portokalle: Lëngu magjik për organizëm të fortë

PreshevaPRESS

Ukrainasja mahnit jurinë e Greqisë me këngën shqipe

PreshevaPRESS