PreshevaPRESS

PROTESTAT KUNDËR PRESIDENTIT SERB NË JAVËN E 10

Mijëra njerëz kanë marshuar në kryeqytetin e Serbisë për të protestuar ndaj presidentit Aleksandar Vuçiq.

Ai ka treguar shenja nervoze pas 10 javësh radhazi të demonstratave anti-qeveritare, njofton Klan Kosova.

Protestat, të cilat janë po mbahen edhe jashtë Beogradit, po akuzojnë Vuçiqin për shtypjen e mediave të lira dhe të demokracisë në vend, ndërsa ai mohon këto akuza.

Vuçiq është një- ish nacionalist ekstrem pro-rus që tani thotë se dëshiron që Serbia të bashkohet me Bashkimin Evropian, shkruan The Neës and Observer.

Ndërkaq, sipas mediave serbe protestuesve u janë bashkuar edhe studentët e Beogradit, të cilët kanë artikuluar moton kryesore – dorëheqjen e presidentit serb.

Protestat nisën pasi disa banditë rrahën një politikan opozitar në nëntor.

ARTIKUJT E NGJASHËM

PS: Tahiri, çështje e drejtësisë/ Reagon mazhoranca, PD: Rama mbrojti ish-ministrin

PreshevaPRESS

Kosova mungon me pjesëmarrje në nismat rajonale

PreshevaPRESS

Rrëfimi i Avni Deharit se si babai i tij ishte zhdukur në burg

PreshevaPRESS