PreshevaPRESS

ALTERNATIVA PËR NDRYSHIM BRAKTIS KOALICIONIN SHQIPTAR QË THEMELOI CAKAJ

Përmes një konference të jashtëzakonshme të mbajtur rreth orës 12:30h në profilin e facebook-ut, kryetari i Alternativës për Ndryshim, dega në Bujanoc, Arbër Pajaziti, mes tjerash ka deklaruar se, që nga sot, partia e tij, nuk është më pjesë e koalicionit qeverisës të Bujanocit.


Sipas Pajazitit deri te ky vendim, ka ardh, si rezultat i mos respektimit të marrëveshjes gjithshqiptare të nënshkruar, në korrik të vitit 2020, nga ku, në vend se të punësohen kuadrot e APN-së, në intitucionet lokale, po vazhdon të punësohen kaudrot serbe.

Gjithashtu, Pajaziti, tha se vendimi përfundimtar i braktisjes së koalicionit në Bujanoc, ka rezultuar me vendimin e Kuvendit komunal të Bujanocit, mbi lejimin e ndërtimit të objektit kolektiv për refugjatët romë në Bujanoc, deri sa Republika e Serbisë po vazhdon pasivizimin e adresave të shqiptarëve nga Malësia e Bujanocit, gjë që tendenca është që Bujanoci, të ec rrugës së Medvegjës.

Më poshtë, mundë të shihni konferencën e APN-së në Bujanoc:

ARTIKUJT E NGJASHËM

Austria pezullon vaksinën AstraZeneca pas një rasti vdekjeje

PreshevaPRESS

KA FILLUAR FUSHATA SENSIBILIZUESE PËR RRITJEN E SIGURISË NË KOMUNIKACION

PreshevaPRESS

Italia bllokon eksportin e 250 mijë vaksinave drejt Australisë

PreshevaPRESS

Epopeja e UÇK-së, përkujtohet 23-vjetori i sakrificës së familjes Jashari

PreshevaPRESS

Tërmetet tronditin Greqinë, shemben shtëpi e shkolla, mijëra banorë kalojnë natën jashtë / Foto

PreshevaPRESS

29 VITE NGA REFERENDUMI I 1 DHE 2 MARSIT TË ORGANIZUAR NË LUGINË

PreshevaPRESS

Diplomacia me vaksina çon Vuçiqin në Sarajevë

PreshevaPRESS

BRENDA 5 VITEVE ZGJEDHJET LOKALE NË PRESHEVË ORGANIZOHEN PËR TË TRETËN HERË

PreshevaPRESS

FILLON APLIKIMI PËR PAKETËN E TRETË TË NDIHMËS PËR EKONOMI NË SERBI

PreshevaPRESS

SERBIA PRANË MBYLLJES TOTALE, KON: ORA POLICORE E VETMJA ALTERNATIVË

PreshevaPRESS