PreshevaPRESS

Republikani i cili ka vdekur në tetor, fiton zgjedhjet në Dakotën Veriore

Kandidati republikan për Dhomën e Përfaqësuesve nga Dakota e Veriut, David Andal, i cili ndërroi jetë në fillim të tetorit si rezultat i koronavirusit, sot fitoi zgjedhjet në atë vend.


Andal mbeti në fletëvotim, sepse votimi i hershëm filloi disa javë para se ai të vdiste, njofton Independent, transmeton PreshevaPRESS.

Republikani u infektua me Covid19 dhe u shtrua në spital, dhe ai vdiq më 5 tetor në moshën 55 vjeç. Rezultatet e zgjedhjeve të Dhomës së Përfaqësuesve treguan se Andal u zgjodh të përfaqësonte Dakotën e Veriut, duke fituar rreth 36 përqind të votave, shkruan N1, transmeton PreshevaPRESS.

Tani i takon Partisë Republikane të zgjedhë një zëvendësim për të, dhe kjo do të vendoset nga një komitet i posaçëm që do të formohet me atë rast dhe është e mundur të organizohen zgjedhje të posaçme.

TË NGJASHME

Gjykata në Berlin rrëzon shtetrrethimin pas ankesave të bizneseve të jetës së natës

PreshevaPRESS

Nuk ka “paqe” mes Turqisë e Greqisë! Nisin përgatitjet për luftë

PreshevaPRESS

Pas vrasjes së mësuesit, Franca do t’i dëbojë 231 ekstremistë

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor shtojca për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë