PreshevaPRESS

Njihuni me vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Fitness salad and apple fruit surrounded by measuring tape on rustic wooden table. Mixed greens, tomatos, diet cheese, olive oil and spices for healthy lifestyle concept.

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.

“Unë personalisht i marr këto për të ulur rrezikun e infektimit me COVID-19 dhe për të zvogëluar ndërlikimet nëse sëmurem. Ata punojnë së bashku për të ekuilibruar sistemin tuaj monitor dhe për të mbështetur mushkëritë tuaja”, thotë eksperti shëndetësor Fred Pescatore.

Parandaloni pneumoninë me vitaminë C

Pneumonia është e zakonshme me COVID-19, por vitamina C mund të zvogëlojë rrezikun e kontraktimit të infeksionit sekondar deri në 95 për qind sipas një studimi. Arsyeja? Ka aftësinë të shkatërrojë pneumoninë bakteriale dhe virale.

“Unë marr dhe rekomandoj 3,000 miligram çdo ditë, por nëse nuk jeni duke marrë C, atëherë gradualisht punoni deri në atë dozë për të shmangur diarrenë”, thotë ai.

Shkatërroni virusin me vitaminën D

Vitamina D3 ndihmon qelizat e bardha të gjakut të shkatërrojnë viruset që depërtojnë në mushkëri, duke ulur rrezikun e infeksionit të frymëmarrjes me 64 për qind dhe ndërlikimet e COVID-19 shtatë herë. Ndërsa rrezet e diellit rrisin vitaminën D3, plotësimi siguron nivele të përshtatshme.

Mbroni mushkëritë me vitaminë A

Vitamina e tretshme në yndyrë mban rrjedhjen e mukusit, e cila parandalon ngjitjen e viruseve, replikimin dhe sëmundjen tuaj, shpjegon Dr. Pescatore. “Unë do të filloja me 40,000 miligram të vitaminës A për dy ditë, pastaj 10,000 miligram çdo ditë pas kësaj”.

TË NGJASHME

Ndryshimi i orës për këtë vit, ky është vendimi i fundit

PreshevaPRESS

Horoskopi ditor për nesër, e hënë 19 tetor 2020

PreshevaPRESS

Gjashtë gjëra që nuk mund t’i bëjmë në ëndrra

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor shtojca për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë