PreshevaPRESS

Franca shpall gjendjen e jashtëzakonshme, izolohen 8 qytete

Presidenti Emanuel Macron, në një konferencë për mediat ka vendosur që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në Francë, pasi shifrat e infektimeve nga koronavirusi janë të shumë të larta. Gjatë fjalës së tij, Macron deklaroi se Franca do të jetë në shtet-rrethim, si dhe qytetet do të izolohen plotësisht nga njëra-tjetra.

Sipas autoriteteve shëndetësore numri i infektimeve është tejet i lartë, gjithashtu edhe ai i të shtruarve në spitale. Disa nga qytetet që do të izolohen janë: Parisi, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-Marseille, Saint Etienne, Toulouse dhe ishullin Karaibe të Guadalupes.

Qytetet pritet që të mbyllen për 4 javë dhe më pas në varësi të situatës. Ndërsa që nga fillimi i pandemisë Franca ka 779,063 të infektuar, ndërkohë që 33,037 persona kanë humbur jetën.

TË NGJASHME

Gjykata në Berlin rrëzon shtetrrethimin pas ankesave të bizneseve të jetës së natës

PreshevaPRESS

Nuk ka “paqe” mes Turqisë e Greqisë! Nisin përgatitjet për luftë

PreshevaPRESS

Pas vrasjes së mësuesit, Franca do t’i dëbojë 231 ekstremistë

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor shtojca për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë