PreshevaPRESS

VALON GASHI NGA BUJANOCI EMËROHET KËSHILLTARË NË AMBASADËN SHQIPTARE NË ZVICËRR

Ish gazetari i RTV Bujanocit dhe TopChannel me prejardhje nga fshati Turi, Valon Gashi, është emëruar këshilltarë në Ambasadën e Shqipërisë në Zvicërr.


Lajmin e ka bë të ditur vet Gashi përmes një postimi të publikuar në ptofilin e tij në facebook, të bashkanfjitur me një fotografi të përbashkët me Ambasadorin shqiptarë atje, shkëlqësinë z.Ilir Gjoni.

Postimi i plotë i Valon Gashit në facebook:

Berna eshte qyteti ku tashme i sherbej vendit tim. Nje stacion i ri sherbimi per Atdheun tim.
Dite te reja, sfida te reja. I vetmi mbetet preokupimi per shtetin dhe njerezit e kombit tim.

Bashkë me Ambasadorin z. Ilir Gjoni

Në lidhje me emërimin e Gashit ka reaguar edhe Kryetari i Këshillit Kombëtarë Shqiptarë, Ragmi Mustafa, duke e falemnderuar Ministrin në detyrë për Evropë dhe punët e jashtme, Gent Cakaj.

Ai përmes këtij postimi ka thënë se Gashi ka detyrën e veçant dhe se do të përkujdeset për ballafaqimin e sfidave në bashkëpunim dhe përmes përkujdesit të diasporës së Luginës atje.

Në vazhdim postimi i plotë i Ragmi mustafës në lidhje me emërimin e Gashit: 

Një super lajm! 🇦🇱

Përfundimisht edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës bëhen pjesë aktive e diplomacisë shqiptare.

Një falënderim me mirënjohje të veçantë për Ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj.

Si pjesë e ndërmarrjes strategjike e programatike për të forcuar rrolin e Luginës së Preshevës në diplomaci është emëruar Valon Gashi si këshilltar në Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër.

Me detyrë të veçantë për përkujdesjen e diasporës së Luginës të Preshevës, mundësi më afër vendlindjes dhe mekanizëm për të trajtuar sfidat me të cilat ballafaqohen.

Shumë shpejt edhe emërime të tjera nga Lugina.

Urime !

TË NGJASHME

TIRANA U JEP 30 MIJË EURO SHQIPTARËVE NË LUGINË PËR TË BLERË ABETARET

PreshevaPRESS

SINANI: TAKIME VËLLAZËRORE ME MINISTRAT ZEMAJ DHE BAJRAMI

PreshevaPRESS

MINISTRI ZEMAJ PRITI NË TAKIM NJË PJESË TË DELEGACIONIT POLITIKË NGA LUGINA

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor cookies për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë