PreshevaPRESS

Bottas fiton garën e Australisë, Hamilton nuk ngjitet në podium për shkak të dënimit

(Foto: Mark Thompson/Getty Images/Guliver)

Valtteri Bottas e ka fituar garën për Çmimin e Madh të Australisë, ndërkohë që Lewis Hamilton ka rënë në pozitën e katërt pas një dënimi pesësekondësh.


Britaniku ishte dënuar me tri pozita para fillimit të ndeshjes, ndërkohë që Red Bulli e kishte kontestuar garën kualifikuese.

Dhe si pasojë e dënimit, kampioni – i cili e zuri vendin e dytë në garën e parë pas pandemisë – u zhvendos në vend të katërt.

Falë dënimit të tij, ylli 20 vjeçar i McLarenit, Lando Norris, siguroi podiumin e parë në karrierë duke zënë vendin e tretë. Ndërkaq, vendi i dytë i takoi pilotit të Ferrarit, Charles Leclerc.

Megjithatë, pikët maksimale shkuan për Bottas, ndërsa kjo ishte fitorja e tetë në karrierë për pilotin e Mercedesit.

(Foto: Joe Klamar/Pool via Getty Images/Guliver)

TË NGJASHME

Hamilton fantastik, fiton edhe në Silverstone!

PreshevaPRESS

Ferrari gjen zëvendësimin për Sebastian Vettelin

PreshevaPRESS

Mercedes në formë, Ferrari në krizë pas testeve të para dimërore

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor cookies për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë