PreshevaPRESS

Coronavirusi, OBSH: Më e keqja tek është duke ardhur

Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar botën që, kur bëhet fjalë për pandeminë e Coronavirusit, “më e keqja nuk ka ardhur ende”.


Shefi i OBSH-së, Tedros Gebrejesus tha se virusi do të infektojë shumë më tepër njerëz nëse qeveritë nuk fillojnë të zbatojnë politika të duhura dhe korrekte, raporton BBC, transmeton Reporteri.

Mesazhi i tij ishte “Testimi, gjurmimi, izolimi dhe karantina”.

Më shumë se 10 milionë raste janë raportuar në të gjithë botën që kur koronavirusi u shfaq në Kinë në fund të vitit të kaluar. Numri i pacientëve të vdekur tani është mbi 500 mijë.

Gjysma e rasteve të konfirmuara janë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, por Covid19 po përhapet me shpejtësi edhe në kontinentin Amerikan. Virusi po prek gjithashtu Azinë e Jugut dhe Afrikën, ku kulmi pritet të arrijë në fund të korrikut. /Reporteri.net

TË NGJASHME

Kufijtë e BE-së mund të mbeten të mbyllur!

PreshevaPRESS

Humb jetën historiani izraelit që mbronte të drejtat e palestinezëve

PreshevaPRESS

OBSH vjen me lajmin më të keq për koronavirus: Paralajmëron shtetet që të jenë të përgatitura

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor cookies për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë