PreshevaPRESS

CAKAJ: KEMI PROCEDUAR KËRKESËN PËR HAPJEN E KONZULATËS NË LUGINË

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikën e Shqipërisë, Gent Cakaj, ka filluar zyrtarisht vizitën në Luginën e Preshevës.


Agjenda e vizitës së Ministrit Cakaj ka filluar me takimet me përfaqësuesit e partive politike shqiptare në Luginë, të cilat kanë pranuar të formojnë listen  zgjedhore “Alternativa Demokratike Shqiptare – Lugina e Bashkuar”, takime të cilat u realizuan në një prej restoraneve të Preshevës.

Pas takimeve me përfaqësuesit e secilës parti politike, Cakaj ka takuar bashkarisht të gjithë kryetarët e partive politike shqiptare të Luginës, pas të cilit i janë adresuar mediave.

Përveç fjalimit në lidhje me listën e përbashkët shqiptare për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, që priten të mbahen më 21 qershor, Cakaj ka përsëritur lajmin se Republika e Shqipërisë ka proceduar kërkesën për hapjen e një konzulate në Luginën e Preshevës.

“Republika e Shqipërisë është e interesuar të hapë një konsulatë të përgjithshme në Luginën e Preshevës, dhe për këtë ka parashtruar kërkesën në institucionet kompetente të Serbisë” ka thënë Cakaj në konferencën për media pas takimeve me përfaqësuesit partiak të Luginës së Preshevës.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Austria pezullon vaksinën AstraZeneca pas një rasti vdekjeje

PreshevaPRESS

KA FILLUAR FUSHATA SENSIBILIZUESE PËR RRITJEN E SIGURISË NË KOMUNIKACION

PreshevaPRESS

Italia bllokon eksportin e 250 mijë vaksinave drejt Australisë

PreshevaPRESS

Epopeja e UÇK-së, përkujtohet 23-vjetori i sakrificës së familjes Jashari

PreshevaPRESS

Tërmetet tronditin Greqinë, shemben shtëpi e shkolla, mijëra banorë kalojnë natën jashtë / Foto

PreshevaPRESS

29 VITE NGA REFERENDUMI I 1 DHE 2 MARSIT TË ORGANIZUAR NË LUGINË

PreshevaPRESS

Diplomacia me vaksina çon Vuçiqin në Sarajevë

PreshevaPRESS

BRENDA 5 VITEVE ZGJEDHJET LOKALE NË PRESHEVË ORGANIZOHEN PËR TË TRETËN HERË

PreshevaPRESS

FILLON APLIKIMI PËR PAKETËN E TRETË TË NDIHMËS PËR EKONOMI NË SERBI

PreshevaPRESS

SERBIA PRANË MBYLLJES TOTALE, KON: ORA POLICORE E VETMJA ALTERNATIVË

PreshevaPRESS