PreshevaPRESS

Barcelona në krizë pas koronavirusit, disa lojtarë do të shiten

BARCELONA, SPAIN - OCTOBER 02: FC Barcelona's president Josep Maria Bartomeu holds a press conference on Catalonia's controversial illegitimate independence referendum at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain on October 2, 2017. Barcelona president Josep Maria Bartomeu told that the club's support on Catalonia's independence will continue. (Photo by Burak Akbulut/Anadolu Agency/Getty Images)

Problemi kryesor i Barcelonës në luftimin e problemeve financiare që koronavirus i ka hedhur ato janë pagat e larta të lojtarëve të tyre.


Këto paga të mëdha i bëjnë disa futbollistë të paarritshëm për klubet e tjera dhe zvogëlojnë aftësinë e Barcelonës për të ulur kostot e tyre.
Me 630 milion euro në vit, pagat e lojtarëve përbëjnë 63 përqind të buxhetit të klubit 1.047 miliardë euro.

Tani, klubi katalanas vlerëson se ata do të humbasin rreth 200 milion euro të ardhura për shkak të krizës koronavirus, që do të thotë se pagat e lojtarëve tani përbëjnë 80 përqind të të ardhurave të klubit – jo 63 përqind.

Për shkak të këtyre shifrave të paqëndrueshme, lojtarët e ekipit të parë kanë ndërmarrë ulje të pagave prej 70 përqind gjatë gjendjes së jashtëzakonshme të Spanjës.

Sidoqoftë, kjo masë nuk do të jetë e mjaftueshme – Barcelona duhet të ulë kostot brenda skuadrës së tyre, duke filluar me shitjet e lojtarëve, përcjell PreshevaPRESS.

Të heqësh qafe lojtarët këtë verë nuk do të jetë e lehtë për Blaugrana për shkak të fitimeve të lojtarëve të tyre.

Për shembull, Napoli është i interesuar të nënshkruajë Samuel Umtiti por po hiqet nga paga e tij vjetore prej katër milion eurosh.E njëjta gjë vlen për lojtarët si Philippe Coutinho (më shumë se 10 milion euro në vit) dhe Ivan Rakitic (tetë milion euro në vit).

Këto paga të larta nuk janë vetëm që e pengojnë Barcelonën të ulë kostot, por ato po bëjnë marrëveshje për nënshkrime të reja.Pëlqimet e Interit dhe Juventusit do të ishin të gatshëm të marrin lojtarët me para të mëdha nëse Barcelona i ofron ata si pjesë e marrëveshjeve për Lautaro Martinez dhe Miralem Pjanic.

Nëse ata nuk janë në gjendje të largojnë lojtarët, Barcelona nuk mund të japë kontrata të reja dhe të rritet pagesa për ata që janë tashmë në skuadrën e tyre aktuale.

Për shembull, Marc-Andre ter Stegen kërkon 18 milion euro në vit për marrëveshjen e tij të re – vetëm 40 milion Lionel Messi në vit është më i lartë se ai në skuadrën aktuale.

TË NGJASHME

Mediat: Shuhet ikona e futbollit Maradona

PreshevaPRESS

Kosova merr barazim në Athinë, Aro Muric heroi i ‘Dardanëve’

PreshevaPRESS

Mbyllet pa gola ndeshja me Lituaninë, Shqipëria ka harruar të fitojë

PreshevaPRESS

PreshevaPRESS përdor shtojca për të ofruar shërbim më të mirë. OK Lexo më shumë