PreshevaPRESS

Siri: SHBA akuzon qeverinë për sulm të ri me armë kimike

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akuzuar qeverinë siriane për një sulm të ri me armë kimike.


“Ne po mbledhim ende informacion mbi incidentin e së dielës, por përsërisim paralajmërimin tonë se nëse regjimi i Asad përdor armë kimike, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë do të përgjigjen shpejt dhe në mënyrë të duhur”, tha të martën zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Morgan Ortagus.

Ortagus tha se sulmi i dyshuar ishte pjesë e një fushate të dhunshme të forcave të presidentit sirian Bashar al-Assad, duke shkelur një armëpushim që ka mbrojtur disa milionë civilë në zonën më të madhe Idlib.

“Sulmet e regjimit kundër bashkësive të Sirisë veri-perëndimore duhet të përfundojnë”, është thënë në deklaratë.

“Shtetet e Bashkuara përsërisin paralajmërimin e tyre, të lëshuar fillimisht nga Presidenti Trump në shtator 2018, se një sulm kundër zonës së de-eskalacionit Idlib do të ishte një përshkallëzim i pamatur që kërcënon të destabilizojë rajonin”, shkruan The Guardian.

Në janar, këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA, John Bolton, paralajmëroi qeverinë siriane kundër përdorimit të armëve kimike përsëri.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Austria pezullon vaksinën AstraZeneca pas një rasti vdekjeje

PreshevaPRESS

KA FILLUAR FUSHATA SENSIBILIZUESE PËR RRITJEN E SIGURISË NË KOMUNIKACION

PreshevaPRESS

Italia bllokon eksportin e 250 mijë vaksinave drejt Australisë

PreshevaPRESS

Epopeja e UÇK-së, përkujtohet 23-vjetori i sakrificës së familjes Jashari

PreshevaPRESS

Tërmetet tronditin Greqinë, shemben shtëpi e shkolla, mijëra banorë kalojnë natën jashtë / Foto

PreshevaPRESS

29 VITE NGA REFERENDUMI I 1 DHE 2 MARSIT TË ORGANIZUAR NË LUGINË

PreshevaPRESS

Diplomacia me vaksina çon Vuçiqin në Sarajevë

PreshevaPRESS

BRENDA 5 VITEVE ZGJEDHJET LOKALE NË PRESHEVË ORGANIZOHEN PËR TË TRETËN HERË

PreshevaPRESS

FILLON APLIKIMI PËR PAKETËN E TRETË TË NDIHMËS PËR EKONOMI NË SERBI

PreshevaPRESS

SERBIA PRANË MBYLLJES TOTALE, KON: ORA POLICORE E VETMJA ALTERNATIVË

PreshevaPRESS